Szybki rozwój branży elektronicznej sprawia, że każdego roku pojawia się nawet kilkaset tysięcy ton elektroodpadów – i to wyłącznie w samej Polsce. Aby chronić środowisko przed zawartymi w urządzeniach szkodliwymi substancjami, 11 września 2015 roku weszła w życie Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Według niej utylizacja sprzętu elektronicznego musi odbywać się zgodnie z określonymi regułami. Poniżej przedstawiamy 4 proste zasady, których należy się trzymać. Dzięki nim można uniknąć kłopotów prawnych i przyczynić się do ratowania ekosystemu.
W urządzeniach elektrycznych znajduje się wiele pierwiastków (m.in. ołów, rtęć, kadm czy brom), które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie, jeśli tylko przedostaną się do gleby lub wód gruntowych. Z tego względu utylizacja sprzętu elektronicznego musi odbywać się oddzielnie. Surowo zabronione jest wyrzucanie elektrośmieci wymieszanych z innymi odpadami, takimi jak plastik czy resztki produktów spożywczych, które trafiają do zupełnie różnych miejsc. Za pozostawienie elektroniki w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi grzywna do 5000 zł.
Przepisy wyszczególniają sprzęt, który podlega zasadom gospodarki odpadami. Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zalicza się:
Samodzielna utylizacja jest zabroniona. Ze względu na ryzyko zatrucia środowiska lub zagrożenia zdrowia człowieka, urządzenia elektroniczne nie mogą być demontowane w amatorski sposób. Osobom podejmującym się tego na własną rękę grozi kara grzywny w wysokości do 100 000 zł.
Ustawa otworzyła drogę zarówno przedsiębiorcom, jak i gminom do wprowadzania specjalnych punktów składowania elektroodpadów. Tak więc utylizacja sprzętu RTV i pozostałych urządzeń elektronicznych powinna odbyć się w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Należą do nich:
Powyższe zasady powinny pomóc w zorientowaniu się, co czynić z posiadanymi odpadami. Zastosowanie się do nich nic nie kosztuje – w przeciwieństwie do konsekwencji zaniechania dobrych praktyk. Warto o tym pamiętać w trakcie pozbywania się elektrośmieci.